Projekty domów + budowa Gładź szpachlowa polimerowa – kompendium wiedzy

Gładź szpachlowa polimerowa – kompendium wiedzy


gladz-szpachlowa-polimerowa

Osoby, które na poważnie myślą o remoncie swojego mieszkania powinny w pierwszej kolejności poważnie zastanowić się na jaką gładź szpachlową postawić. Producenci chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów, dlatego też oferują coraz lepsze jakościowo materiały, które zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wybrednych klientów.

Moda na gładzie polimerowe

gladz-szpachlowa-polimerowa

Nowością na rynku jest gładź polimerowa, dzięki której bez żadnego większego problemu można uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Jeszcze kilka lat temu w składach budowlanych królowały jedynie gładzie szpachlowe, które oparte były na bazie gipsu. Alternatywą dla tego typu materiałów są właśnie niezawodne gładzie polimerowe. Popularna szpachla polimerowa najczęściej stosowana jest wtedy, gdy powierzchnie ścian i sufitów nie wymagają wyrównywania. W wielu sytuacjach, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt wystarczy jedna warstwa poniżej 1 mm.

Na jaki polimer postawić?

Tradycyjna gładź polimerowa najczęściej produkowana jest na bazie zmielonych wypełniaczy naturalnych. Mowa tutaj przede wszystkim o specjalnej mączce dolomitowej albo mączce węglanowej. Głównym spoiwem jest oczywiście polimer, który dostępny jest w postaci wodnej dyspersji. Większość renomowanych producentów korzysta z dobrodziejstwa pochodnych kwasu akrylowego. Tego typu składniki wykorzystywane są przede wszystkim do produkcji gotowych mas szpachlowych. Warto wspomnieć także o tym, że głównym spoiwem w gładziach polimerowych może okazać się suchy polimer, który dostępny jest w postaci proszku. W takiej sytuacji mamy oczywiście do czynienia ze zwykłym produktem w worku, który należy w odpowiednich proporcjach rozmieszać z wodą. Workowana szpachla polimerowa jest co prawda zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, ale pamiętać należy o tym, że nakładanie gładzi jest bardziej pracochłonne.