Projekty domów + budowa Wygładzamy ściany przy pomocy szpachli cementowej

Wygładzamy ściany przy pomocy szpachli cementowej

Cement, który jest hydraulicznym spoiwem mineralnym, jest głównym składnikiem gładzi cementowej, czyli popularnego materiału wykończeniowego w naszych domach i mieszkaniach. Dodatek szarego cementu sprawia, że również szpachla cementowa jest szara, ale istnieją również gładzie cementowe z mieszkanek cementu białego. Jakie to ma znaczenie, gdy wygładzamy powierzchnie ścian?

Baza pod farbę

Zdecydowanie biała gładź cementowa jest wygodniejsza do malowania ścian farbami. Biały podkład sprawia, że już pierwsza warstwa farby jest intensywna i czasem nie trzeba nakładać kolejnej. W przypadku szarej szpachli cementowej krycie farbą jest trudniejsze i czasem potrzeba dwóch lub trzech warstw, aby uzyskać pełnię koloru. Jedna i druga są jednak bardzo dobrym podkładem pod kolejne prace wykończeniowe jak właśnie malowanie czy tapetowanie.

Główne zalety stosowania gładzi cementowych

Mają one niewątpliwie wiele zalet, ale do głównych należą:

  • odporna na warunki atmosferyczne może być stosowana zarówno do wnętrza jak i na zewnętrzne elewacje
  • skutecznie przepuszcza parę i wilgoć, jest więc najlepszym rozwiązaniem do wilgotnych pomieszczeń typu łazienka czy kuchnia, dzięki niej unikniemy odprysków oraz pleśni i grzybów
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne znacznie bardziej niż, np. gładź gipsowa
  • nie wymaga szlifowania – dzięki temu nie musimy walczyć z uciążliwym białym pyłem
  • można ją nakładać ręcznie oraz mechanicznie

Nakładanie gładzi

Zanim zaczniemy wyrównywać nasze ściany, trzeba je odpowiednio przygotować. W tym celu należy je odpowiednio oczyścić, tylko dzięki temu unikniemy odpadających warstw nałożonej szpachli cementowej. Ze ścian usuwamy wszystkie stare warstwy tynków, farb i innych powłok. Można również je umyć z pyłu i innych zabrudzeń – wtedy mamy pewność, że warstwa gładzi będzie się dobrze trzymać.

Więcej na budujmy.eu