Aranżacja domów na wąskich działkach

Co prawda projekty domów na wąskie działki nie dają aż tak dużo możliwości aranżacyjnych jak te, które umieszczane są na zdecydowanie większych powierzchniach, to jednak spośród dużej ich ilości można wybrać projekt idealny – nie tylko przedstawiający budynek estetyczny, ale przede wszystkim komfortowy i funkcjonalny.

Istota doświetlenia pomieszczeń

Ze względu na dość ograniczoną powierzchnię, domy na wąską działkę są najczęściej budynkami wielokondygnacyjnymi (co szczególnie chętnie jest wykorzystywane przy konieczności budowy domu o dość dużej powierzchni) bądź podpiwniczonymi. Nierzadko zdarza się też, że dłuższe ściany ze względu na przepisy muszą być tak zwanymi ścianami ślepymi (czyli nie mogą zawierać okien czy drzwi). W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie przesunięcie domu maksymalnie w jedną ze stron. Wówczas ta druga może być przerobiona na przestrzeń bardziej otwartą, z dużą ilością okiennych powierzchni, co doskonale doświetli wnętrza w naturalny sposób. Bardzo często zdarza się, że *projekty domów na wąską działkę zawierają liczne elementy w postaci ścianek wykonanych ze szklanych pustaków, co jest nie tylko estetycznym, ale i niezwykle praktycznym rozwiązaniem.

Garaż na wąskiej działce

Wąska działka wcale nie wyklucza umieszczenia na niej garażu. Wystarczy tylko odpowiednie rozplanowanie i tak już dość ograniczonej przestrzeni.W tym przypadku możliwości jest kilka, choć zdecydowanie rozwiązanie najbardziej korzystnym pod wieloma względami jest budowa podziemnego garażu. Można też dostawić garaż przed ścianą frontową. Co prawda jest to całkiem wygodne rozwiązanie, jednak co do jego estetycznych walorów można mieć pewne zastrzeżenia.

Jak przekonują architekci, najwygodniejszy dom to taki, którego szerokość wynosi co najmniej 10 m. W pozostałych przypadkach należy szukać bardzo dobrego projektanta wnętrz, który pomoże urządzić je tak, by były nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim wygodne.

* www