Projekty domów + Oświetlenie Co to jest oprawa stropowa?

Co to jest oprawa stropowa?Wydawać by się mogło, że sufit nie wymaga niczego więcej poza tym, żeby był prosty, ładnie pomalowany i posiadał oświetlenie w postaci żyrandola lub lampy. Takie podejście jest błędne. Odpowiednio dobrana oprawa stropowa może całkowicie odmienić pomieszczenie, nadać mu wyjątkowy klimat.

Zastosowanie opraw stropowych

Oprawy stropowe nadają się do każdego pomieszczenia, zarówno do domu, jak i do biura i mogą pełnić funkcje praktyczną, użytkową i dekoracyjną. Dzięki swojej uniwersalności mają wszechstronne zastosowanie. Na rynku są dostępne różne rozwiązania, dlatego bez większego trudu można je dopasować do wszystkich pomieszczeń.

Stając przed wyborem oprawy sufitowej można mieć poczucie, że trudno się na coś zdecydować. Wybór jest tak duży, że zanim się go dokona, warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę oczekujemy od oświetlenia? Jest to bardzo ważne, ponieważ rodzaj światła ma wpływ na to, jak będzie się prezentował salon czy biuro.

Jak wybrać oprawę sufitową?

Zadanie nie jest łatwe, ale jeśli zrobi się rozpoznanie i przejrzy oferty sklepów, będzie już prościej. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać oprawę, ponieważ wszystko zależy od budżetu, rodzaju pomieszczenia i tego, jaki rodzaj zabudowy sufitowej planuje się wykonać.

Rodzaje oprawy sufitowej

Oprawy sufitowe można podzielić na dwie podstawowe grupy: stałe i ruchome, które pozwalają regulować kąt padania światła. Jest praktyczne rozwiązanie, a dodatkowym atutem jest to, że można w ten sposób wyeksponować tę część pokoju lub biura, na której najbardziej nam zależy. W ostatnim czasie rośnie popularność opraw sufitowych LED i wypierają one tradycyjne oczka halogenowe. Jednym z argumentów, który przemawia za oświetleniem LED-owym jest jego energooszczędność. Taką oprawę sufitową można śmiało zastosować do oświetlenia schodów.

Innym rodzajem oprawy sufitowej jest tzw. oprawa stropowa wpuszczana od kupienia w sklepie Candellux, która charakteryzuje się tym, że montuje się ją na równi z sufitem. Zbudowana jest z podstawy, obudowy, części wystającej z sufitu i oczka. Trzeba pamiętać o tym, że takiego oświetlenie nie stosuje się do rozświetlania całego pomieszczenia. Oprawy sufitowe wpuszczane kierunkują światło na konkretny punkt.

Jeśli komuś jest się trudno zdecydować na to, jaki rodzaj oprawy sufitowej wybrać, na pewno ucieszy go fakt, że można ze sobą łączyć różne rodzaje i w ten sposób stworzyć jedyny i niepowtarzalny, a przy tym ciekawy klimat. Światło gra bardzo ważną rolę w każdym pomieszczeniu, dlatego powinno być wybrane z dużą starannością.