Czy warto malować ściany w łazience oraz kuchni?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje specyficzny klimat. Temperatura jest zmienna, jest duża wilgotność, a bakterie oraz grzyb mają świetne warunki do rozwoju. Czy w takim pomieszczeniu można ściany pokryć farbą?

Elegancja to nie wszystko

Łazienki, w których na wszystkich ścianach są kafelki od podłogi do sufitu już trochę się nam znudziły. Coraz częściej szukamy ciekawych rozwiązań, które uatrakcyjnią wygląd naszej łazienki.

Farba do łazienki od pewnego czasu zaczęła coraz częściej pojawiać się na naszych ścianach. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każda farba poradzi sobie z trudnymi warunkami, jakie tam panują. Farba, której chcemy użyć w łazience musi mieć specyficzne właściwości.

Jak wybrać dobrą farbę?

Dobre farby do łazienki powinny być hydrofobowe, czyli wodoodporne, dzięki temu wszystkie zawilgocenia można przetrzeć suchą ściereczką i łazienka będzie zabezpieczona.

Bardzo ważne jest również, by farba posiadała właściwości, które pomogą rozprawić się z pleśnią, grzybem, czy bakteriami. Farba grzybobójcza w składzie posiada środki biobójcze, które przeciwdziałają rozwojowi grzyba oraz pleśni.

Bardzo ważne jest, by farba była odporna na ścieranie. W łazience bardzo często musimy wycierać powierzchnię ścian, są one wilgotne, często pochlapane. Ściany odporne na ścieranie pozwolą na długie użytkowanie pomieszczenia w niezmienionym stanie.

Łazienka jest bardzo specyficznym pomieszczeniem, w którym panują trudne warunki. Malując ściany trzeba wybierać farby, które pozwolą nie tylko ładnie pokryć ścianę i cieszyć się pięknym kolorem. Trzeba również zwrócić uwagę na parametry, które na długo pozwolą cieszyć się pomieszczeniem, w którym nie rozwijają się bakterie.

Kuchnia również jest pomieszczeniem, w którym ściany mogą zostać pomalowane. Farby do kuchni również powinny być odporne na zabrudzenie, pleśń i grzyby. Ważne jest również, by była to farba paroprzepuszczalna, która pozwoli ścianom oddychać.

Info: https://budujmy.eu/pl/menu/farby-do-wilgotnych-pomieszczen-926.html