Projekty domów + projektowanie Dla kogo jest dom dwurodzinny?

Dla kogo jest dom dwurodzinny?

Nie jest żadną tajemnicą to, że wybudowanie własnego domu wiązie się z bardzo dużymi kosztami. Tym bardziej, jeśli ma zamieszkać w nim wiele osób, a więc konieczny jest duży metraż. Można jednak zredukować koszty na jedną osobę, rozdzielając je po równo z innymi inwestorami. Dom dwurodzinny może być praktyczny, wygodny i jednocześnie relatywnie niedrogi w budowie. Zamieszkiwanie jednego budynku z bliskimi osobami wiąże się z wieloma innymi korzyściami, które również warto mieć na uwadze. Nie brakuje przecież gotowych już projektów domów dwurodzinnych.

Jaki wybrać odm wielorodzinny?

Obecnie mamy duży wybór, jeśli chodzi o budynki wielorodzinne. Najpopularniejsze są bliźniaki, czyli dwa budynki, które połączone są ze sobą wspólną ścianą. Inną opcją są domy dwurodzinne, które nazywane są budynkami dwulokalowymi. Jak sama nazwa wskazuje, są to dwa lokale znajdujące się w jednej bryle. W zależności od projektu mogą mieć one wspólne wejście i łączoną piwnicę/pralnię. Dalej mamy budynki piętrowe. W ich przypadku każdy z dostępnych lokali mieszkalnych znajduje się na osobnym piętrze, a łączą je schody wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Kolejną propozycją są budynki z wydzielonym mieszkaniem. Może to być lokal o większym metrażu na poddaszu czy w suterenie. Niektórzy decydują się na wybudowanie budynku jednorodzinnego, który zostanie podzielony zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. Możliwe jest wydzielenie strefy dla rodziców i dla dzieci.

• Jeśli mamy ograniczoną powierzchnię, warto zdecydować się na budynek piętrowy.
• W przypadku wąskich i łączonych działek dobrym wyborem okazuje się być postawienie bliźniaka.

Kiedy warto zdecydować się na projekty domów dwurodzinnych?

Coraz więcej osób interesuje się domami dwurodzinnymi, co widać szczególnie w przypadku prywatnych inwestorów poszukujących oszczędności. Redukcja kosztów budowy i eksploatacji budynku w przyszłości to jedno, ale takie rozwiązanie jest po prostu bardzo praktyczne. Możliwe jest wybudowanie domu na mniejszej działce, do czego zostanie zużytych mniej materiałów. W efekcie uzyskać można dużą powierzchnię użytkową. Korzystanie z jednego budynku przez dwie rodziny przekłada się na mniejsze wydatki związane z ogrzewaniem czy remontami.