Projekty domów + projektowanie Dom idealny dla dwóch rodzin

Dom idealny dla dwóch rodzin

Mogłoby się wydawać, że projekty domów dwurodzinnych nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, ale w rzeczywistości wielu inwestorów decyduje się na ich zakup. Jest to świetna opcja szczególnie dla małżeństw z dziećmi, które pragną mieszkać wspólnie z rodzicami. Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że domy dwurodzinne to tak naprawdę jeden budynek, mieszczący w sobie dwa lokale mieszkaniowe. Nie trzeba martwić się o brak swobody czy poczucia intymności.

Kto decyduje się na wybór projektów domów dwurodzinnych?

Domy dwurodzinne to często wybierane rozwiązanie przez młode małżeństwa z dziećmi, które pragną obniżyć koszty życia i móc mieszkać razem ze swoimi rodzicami. Koszty budowy takiego budynku dzielą się oczywiście na dwie rodziny. To samo dotyczy kosztów utrzymania. Wszystko to przekłada się na redukcję kosztów wzniesienia domu i jego użytkowania. To jednak nie koniec plusów. Zaliczyć można do nich:

• mniej formalności i przeszkód cywilno-prawnych,
• opieka dziadków nad dziećmi,
• troszczenie się o starszych rodziców,
• większe bezpieczeństwo,
• bliższe relacje z domownikami,
• brak poczucia osamotnienia na starość,
• obopólna pomoc,
• oszczędności.

W przypadku domu dwurodzinnego jest tak, że zgodnie z prawem budowlanym jest postrzegany jako zabudowa domu jednorodzinnego, dlatego nie są potrzebne jakieś specjalne uwarunkowania przy wyborze działki. Projekt takiego domu można dostać niemalże u każdego architekta. Bogactwo i różnorodność projektów sprawia, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Dom dwurodzinny jest świetnym rozwiązaniem przy ograniczonym budżecie. Można zaoszczędzić pieniądze nie tylko na zakupie działki, ale też na budowie budynku i jego kosztach eksploatacyjnych.

Jak to wygląda w praktyce?

Domy dwupokoleniowe nie muszą być wcale zamieszkiwane przez spokrewnione ze sobą rodziny. Mogą zamieszkać ze sobą osoby, które po prostu są ze sobą zaprzyjaźnione i pragną mieszkać razem pod wspólnym dachem. Tego typu domy mają najczęściej osobne wejścia, ale może być też jedno wspólne. Każde piętro może być zamieszkiwane, a korytarz/klatka schodowa być częścią wspólną. Możliwości jest naprawdę sporo i wszystko zależy od preferencji domowników. To właśnie w oparciu o nie należy zaplanować rozkład poszczególnych pomieszczeń.