Projekty domów + budowa Farba do betonu na zewnątrz. Czym pomalować chodnik, ogrodzenie, ściany?

Farba do betonu na zewnątrz. Czym pomalować chodnik, ogrodzenie, ściany?

Beton znajdujący się na zewnątrz narażony jest na szereg czynników przyspieszających jego niszczenie, na przykład deszcz, śnieg, wahania temperatury, promieniowanie UV. W związku z tym warto go dodatkowo zabezpieczyć. W tym celu stosowane są farby do betonu. Co wybrać?

Odpowiednie wykończenie betonu na zewnątrz

Aby nawierzchnie betonowe na zewnątrz wyglądały atrakcyjnie i były chronione przed czynnikami zewnętrznymi, warto zdecydować się na malowanie betonu specjalnymi farbami.

Malować można:

  • chodniki
  • podjazdy
  • ściany
  • ogrodzenia
  • podmurówki
  • baseny

Pomalować można nie tylko te starsze, ale także nowe elementy betonowe. Należy wtedy pamiętać o tym, żeby zaczekać minimum miesiąc od ich wykonania, aby z betonu mógł wyparować nadmiar wilgoci. W przeciwnym przypadku powłoka nie będzie trwała.

Najlepsze rodzaje farb do nawierzchni betonowych na zewnątrz
Dobór odpowiedniej farby na beton na ścianie oraz podłoża powinien bazować na intensywności użytkowania danej nawierzchni.

Do użytku domowego najlepiej sprawdzi się akrylowa farba do betonu na zewnątrz. Tego typu farba ma niską cenę oraz skutecznie chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Posiada także właściwości wodoodporne – można ją zmywać. Często wybierane są również farby chlorokauczukowe, alkidowe, które są elastyczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Natomiast tam, gdzie ważne jest uzyskanie wysokiej ochrony, na przykład w przestrzeniach o intensywnym ruchu pieszym i kołowym, najczęściej stosuje się farby poliuretanowe, które wykazują wysoką odporność na czynniki atmosferyczne.

Przygotowanie betonu do malowania

Przed zastosowaniem farb ważne jest właściwe przygotowanie nawierzchni, co obejmuje miejscowe naprawy, usuwanie zanieczyszczeń, odkurzanie, a także mycie betonu.

Po wykonaniu tych prac zaleca się również zagruntowanie nawierzchni – wtedy farba nawierzchniowa będzie miała lepszą przyczepność.