Jakie są najpopularniejsze rodzaje fug?

Każdy, kto myśli, że fuga do płytek występuje tylko w jednym rodzaju, jest w ogromnym błędzie. Fugi na rynku spotkać można w różnych formach, różniących się pomiędzy sobą właściwościami, ale także zastosowaniem. Wśród wielu dostępnych modeli wyróżnić można trzy najpopularniejsze. Jakie to są i czym się cechują?

Fuga rodzaje

Na rynku spotkać można wiele modeli fug do płytek, lecz tymi zdecydowanie najpopularniejszymi są fugi cementowe, fugi epoksydowe, oraz fugi silikonowe. Czym konkretnie się one charakteryzują?
Zdecydowanie najpopularniejsze na rynku są fugi cementowe, głównie z powodu swojej bardzo niskiej ceny, ponieważ nie da się powiedzieć, aby klienci doceniali je za dobrą jakość. Fugi te szybko się kruszą i odpadają od ściany. Zupełnym przeciwieństwem jest fuga epoksydowa, która wywodzi się z trudnych warunków pracy, takich jak restauracje, szpitale czy też laboratoria. Jest bardzo odporna i zupełnie niewrażliwa na nawet najmniejsze zarysowania i zabrudzenia. Niestety jest dość droga. Ostatnim modelem fugi jest wersja silikonowa. Charakteryzuje się przede wszystkim ogromną elastycznością i powinna być stosowana wszędzie tam, gdzie na płytkach występować mogą duże naprężenia, które zniszczyłyby tradycyjne fugi.

Fugowanie cena — czy ma znacznie rodzaj płytek?

Decydując się na jeden konkretny rodzaj fugi, nie można zignorować tej kwestii, ile kosztuje ich nakładanie. Bo jak się okazuje, w zależności od tego, jaki konkretny rodzaj fugi się kupi, zmieniać się może cena jego położenia na płytki – więcej na stronie. Zdecydowanie najbardziej ekonomiczne są oczywiście fugi cementowe, ponieważ kładzie się je szybko i łatwo, a dodatkowo są one doskonale znane na rynku wśród fachowców. Z drugiej strony najtrudniejsze i najdroższe są fugi epoksydowe, ponieważ bardzo szybko zasychają i wymagana jest przy pracy z nimi bardzo duża precyzja, a także doświadczenie.