Projekty domów + Oświetlenie Lampy retro – sposoby aranżacji w nowoczesnych wnętrzach

Lampy retro – sposoby aranżacji w nowoczesnych wnętrzachWłaściwie dobrane oświetlenie nada każdemu wnętrzu wyjątkowego klimatu. Jednak różnorodność lamp, jakie można zaaranżować do swoich mieszkań, jest przeogromna. Różni je nie tylko forma i materiał, z jakiego zostały wykonane, ale także styl, do jakiego nawiązują. Można postawić zarówno na minimalistyczne i całkiem nowoczesne oświetlenie, jak i takie w stylu retro.

Lampy w stylu retro

Pod pojęciem retro kryje się nawiązanie do poprzednich epok. Oświetlenie jest więc stylizowane na takie jak stosowano w wieku XIX, w czasach dwudziestolecia międzywojennego czy lat 60. Zależnie więc od obowiązującej w tamtym czasie mody, może różnić się ono o siebie pod wieloma względami.

Lampy retro to przede wszystkim piękne i efektowne żyrandole, które staną się ozdobą całego salonu czy jadalni. Najczęściej dają mocne światło, dzięki czemu nie trzeba wnętrza dodatkowo doświetlać – jest więc także funkcjonalne oraz oszczędne. Żyrandole retro mogą różnić się kształtem, wielkością i rodzajem zastosowanego materiału – zazwyczaj jest to drewno, metal, a także mleczne szkło. Są solidnie i precyzyjnie wykonane – idealnie wpisują się w eleganckie i klasyczne wnętrza.

Stojące lampy w stylu retro

Lampy retro to także szeroki wybór oświetlenia, z pomocą którego stworzy się klimatyczny nastrój w każdym salonie, jadalni czy sypialni. Są to przede wszystkim wysokie, podłogowe lampy lub mniejsze lampy stołowe z pięknymi abażurami, które są świetnym rozwiązaniem dla jadalni czy sypialni. Dzięki nim uzyskuje się miękkie, ciepłe i rozproszone światło, w którym dobrze się relaksuje i odpoczywa.

Mogą być one bardzo dekoracyjne, czym nawiązują na przykład do epoki wiktoriańskiej, a także nieco bardziej skromne, ale piękne również ze względu na nietypowe kształty lub solidne materiały, z których zostały wykonane. Wybraną lampę retro można zarówno dopasować do panującego w mieszkaniu stylu, jak i stworzyć z jej pomocą dysonans – to także może mieć swój urok.

Lampy, które doświetlą wnętrze

Wśród lamp w stylu retro nie brakuje również oświetlenia, które idealnie sprawdzi się w funkcji doświetlającej wnętrze mieszkania, w tym i jego najbardziej newralgiczne miejsca. Na przykład nowoczesne reflektory czy ledowe lampki na biurko można zastąpić ozdobnymi kinkietami, plafonami lub niedużą stojącą lampką z ozdobnym kloszem, która nie tylko doświetli biurko, ale i będzie jego piękną dekoracją. Kinkiety świetnie sprawdzą się także na klatkach schodowych czy w salonach, gdzie trzeba wyeksponować galerię ze starymi zdjęciami lub regał z książkami.