Projekty domów + budowa Stosowanie zaprawy murarskiej

Stosowanie zaprawy murarskiej

Wśród materiałów budowlanych można wyróżnić zaprawę murarską, która jest mieszaniną wody, żwiru oraz cementu. Ewentualnie zamiast żwiru można dodać piasku i powinno wyjść równie dobrze.

Cechy zaprawy murarskiej

W sprzedaży dostępne są także zaprawy gotowe, które są bardzo szybkie w przygotowaniu. Do przygotowania gotowej zaprawy całkowicie wystarczająca jest woda. Kluczowa jest również technika murowania oraz doświadczenie fachowca. Do gotowych zapraw murarskich dodawane jest czasami ciężkie kruszywo przez producentów, które nieco osłabia przyczepność. Zaprawa murarska https://budujmy.eu/pl/menu/zaprawy-murarskie-1065.html służy głównie do murowania ścian, ale można ją także wykorzystać do naprawy uszkodzeń w budynku. Pozwalają też tworzyć skomplikowane konstrukcje architektoniczne, które wykonuje się z innych materiałów niż cegła, czyli: bloków betonowych oraz pustaków ceramicznych. Zaprawę workowaną używa się z reguły do użytku domowego, ponieważ bardzo dobrze się ją rozprowadza i powinny sobie z tym poradzić nawet mało doświadczone osoby.

Zastosowanie zaprawy

Przy pomocy zaprawy workowanej można bardzo łatwo zrobić wybetonowane podłoże. Betoniarki, czyli odpowiednio dostosowane samochody dostarczają zaprawy gotowe bezpośrednio na miejsce budowy. Stosuje się je zazwyczaj do betonowania fundamentów, ponieważ kluczowe jest uzyskanie właściwej konsystencji, dlatego trzeba dokładnie rozmieszać zaprawę murarską. Za klasyczną zaprawę murarską trzeba zapłacić około 15 złotych. Warto dodać, że zabezpiecza ona podłoże przed szkodliwym działaniem mrozu oraz wody. Jedno opakowanie zaprawy waży około 25 kilogramów. Należy mieć na uwadze, że zaprawa murarska musi mieć nie tylko dobrą przyczepność do podłoża, ale również dobrą urabialność oraz nasiąkliwość. Można wyróżnić zaprawy gipsowe, wapienne, cementowe oraz cementowo – wapienne. Mniej popularne, ale dalej wykorzystywane są też zaprawy gipsowo – wapienne.