Projekty domów + budowa Zastosowanie kleju poliuretanowego

Zastosowanie kleju poliuretanowego

Niewątpliwie w pracach stolarskich i ogólnobudowlanych bardzo często zachodzi konieczność wykonania połączeń klejonych. Otóż wybór odpowiedniego kleju i jego właściwe użyciu gwarantuje uzyskanie trwałych połączeń mechanicznych przy zachowaniu estetyki.

Zastosowanie kleju poliuretanowego

Obecnie kleje poliuretanowe, nazywane klejami konstrukcyjnymi, wyróżniają się silną adhezją do materiałów drzewnych. Otóż klej do drewna wytwarza elastyczną spoinę, która jest odporna na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury i wodę. Następnie w trakcie wiązania spoina ulega spęcznieniu. Wskutek tego procesu kleje wypełniają wszystkie nierówno i ubytki.

Zatem klei poliuretanowy do drewna świetnie sprawdzi się w klejeniu wilgotnych powierzchni. Warto zaznaczyć, że klej poliuretanowy dwuskładnikowy i jednoskładnikowy jest bardzo często wykorzystywany podczas montażu drewnianej posadzki. Kleje konstrukcyjne posiadają doskonałe właściwości klejące, dlatego też stosowane są w wielu branżach przemysłowych.

Klej poliuretanowy, jednoskładnikowy i dwuskładnikowy – ich zastosowanie

Współcześnie w sklepach dostępne są kleje jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Kleje jednoskładnikowe zazwyczaj zwiększają swoją objętość i wytwarzają elastyczną spoinę. Tak więc ten rodzaj kleju używany jest przede wszystkim podczas prac wykończeniowych, np. do przyklejania materiałów termoizolacyjnych. Pomimo tego nie tylko w tym zakresie jednoskładnikowy klej poliuretanowy odgrywa znaczącą rolę.

Popularny jest on również w przypadku pokryć dachowych. Z kolei podstawowymi składnikami w kleju dwuskładnikowym jest żywica i utwardzacz. Klejem tym można sklejać duże i średnie elementy z różnych tworzyw. Na ogół klej składający się z dwóch składników dla większości osób wydaje si ę trudny do zastosowania. Jest jednak bardzo powszechnie stosowany, ponieważ ma szerokie zastosowanie i idealnie nadaje się do prac montażowych.