Czym należy sugerować się przy wyborze odpowiedniego projektu domu pasywnego?


Czym należy sugerować się przy wyborze odpowiedniego projektu domu pasywnego?

Należy mieć świadomość, że wybór właściwego projektu domu pasywnego jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czym trzeba się zatem sugerować wybierając projekt domu pasywnego?

Jak wybrać odpowiedni projekt domu pasywnego?

Rekomendowane jest przede wszystkim uwzględnienie kilku bardzo istotnych aspektów. Koniecznie trzeba uwzględnić wielkość działki, a także kąt nachylenia dachu. Nie można oczywiście zapomnieć zweryfikować w jakim standardzie energetycznym został zaprojektowany dany budynek.

Warto wiedzieć, że obecnie domy pasywne budowane są w standardzie NF15. Oczywiście nie wszyscy mają świadomość, co to dokładnie oznacza. Zgodnie z wspomnianym standardem roczne zapotrzebowanie na energię musi wynosić nie więcej niż 5 kWh/(m²/rok). Godny uwagi jest również fakt, że domy energooszczędne buduje się w standardzie NF40. Roczne zapotrzebowanie energetyczne takiego budynku nie będzie wynosiło więcej niż 70 kWh/(m²/rok). https://www.domywstylu.pl/domy-energooszczedne/

Jakie kwestie powinno się jeszcze uwzględnić wybierając projekty domów pasywnych?

Warto również wiedzieć, że projekty domów pasywnych będą wymagały właściwej działki. Budynek koniecznie musi znajdować się w lokalizacji, gdzie nie znajdują się wysokie wzniesienia czy zabudowania, które mogłyby przyczynić się do jakiegokolwiek zacienienia domu. Nie można oczywiście zapomnieć, że wspomniana wcześniej działka musie mieć odpowiednią wielkość. W ten sposób możliwe będzie postawienie domu w taki sposób, by zagwarantować ciągłe nasłonecznienie.

Jakie kwestie powinno się jeszcze uwzględnić wybierając projekty domów pasywnych?

Ponadto osoby, które postawiły na dom pasywny muszą zdawać sobie sprawę, że budowa będzie kosztowała stosunkowo dużo. Nie jest zatem zalecane szukanie najtańszej oferty dostępnej na trudnym i wymagającym rynku. Zdecydowanie bardziej istotnym czynnikiem powinna być najwyższa możliwa jakość. Nie można również zapomnieć, że wykorzystanie właściwych oraz dobrych materiałów zagwarantuje optymalną energooszczędność budynku.