Projekty domów parterowych bez garażu. Czy to się opłaca?


projekt-domu-awokado

Przy realizacji domu jednorodzinnego zazwyczaj buduje się go wraz z garażem w bryle budynku. Dzisiaj na także właśnie rozwiązanie decyduje się większość inwestorów. Warto jednak pamiętać, że w przypadku domów parterowych taka opcja nie zawsze jest opłacalna.

Garaż w bryle budynku ma swoje plusy i minusy, dlatego też koniecznie trzeba rozważyć je przed doborem odpowiedniego projektu. Czy projekt na dom parterowy 4 pokoi bez garażu lub 5 pokoi bez garażu to dobra decyzja?

Korzyści wynikające z braku garażu w bryle domu

projekt-domu-awokado

Garaż w bryle budynku jest dużym udogodnieniem, ponieważ pozwala na łatwy dostęp do pojazdu i może służyć jak podręczny magazyn. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że decydując się na dom parterowy bez garażu projekt ten może dać duże oszczędności.

Domy parterowe mogą być spore, szczególnie wtedy, gdy zrealizowany ma być dom parterowy 5 pokoi bez garażu lub 4 pokoi bez garażu. Rezygnacja z garażu zmniejsza wówczas koszty, a przy tym umożliwia uzyskanie większej przestrzeni dla domowników. To także dobre rozwiązanie, gdy bryła budynku byłaby na tyle duża, że pojawiłoby się ryzyko, że nie zmieściłby się on na posiadanej działce.

Garaż dla samochodów poza bryłą budynku

W przypadku, gdy garaż nie znajduje się w bryle budynku, w takiej sytuacji można zdecydować się na kilka rozwiązań w parkowaniu samochodu.

Parkowanie samochodu na posesji:

  • budowa garażu murowanego wolnostojącego
  • umieszczenie na działce gotowego garażu blaszanego
  • budowa zadaszonej wiaty na samochód
  • wykonanie parkingów na podjeździe

Co ważne, opcje te dają na większe możliwości przy doborze usytuowania miejsca parkingowego, więc pozwala to na optymalne zagospodarowanie działki. Można wyznaczyć wtedy także nie jedno, ale kilka miejsc do parkowania, gdy z samochody ma paru członków rodziny.