Projekty domów + Oświetlenie Jakie lampy podłogowe do czytania?

Jakie lampy podłogowe do czytania?Modne i stylowa lampy podłogowe są doskonałym wyborem dla tych osób, które chcą stworzyć idealny kącik do czytania. Oferta lamp podłogowych jest jednak bardzo szeroka i różnorodna, dlatego też wybranie najlepszych modeli nie jest prostym zadaniem.

Jakie lampy wybrać do czytania?

Jak wspomniano we wstępie lampy podłogowe są najlepszym dodatkowym oświetleniem do sypialni i salonu. Eleganckie lampy są nie tylko praktycznym źródłem światła, ale również spełniają ważne zadania dekoracyjne. W obecnym sezonie największym zainteresowaniem cieszą się lampy podłogowe LED. Jest to idealny wybór dla osób, które zwracają szczególną uwagę na energooszczędność. Do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim idealnie pasują lampy drewniane albo sztalugowe. W industrialnych wnętrzach można postawić na lampy stojące nowoczesne, które zaskakują nietuzinkową formą. Coraz większą popularność zdobywają designerskie lampy podłogowe, które do złudzenia przypominają reflektory, kaktusy albo drzewa. Dzięki nietypowym kształtom można całkowicie odmienić wnętrze.

Kluczowe parametry techniczne

Dobra lampa podłogowa powinna umożliwić regulację wysokości oraz kąta padania światła. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ta sama lampa wykorzystywana będzie w różnych pomieszczeniach. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby lampę ustawić w taki sposób, aby nie świeciła bezpośrednio w twarz. Lampa podłogowa najczęściej ustawiana jest za fotelem albo sofą. Specjaliści zalecają, aby odległość źródła światła od książki lub gazety wynosiła około 40 cm. To właśnie taka odległość tworzy bezpieczne warunki dla wzroku.

Osłony źródła światła

Podłogowe lampy najczęściej wyposażone są w osłony otwarte od dołu. Godne polecenia są nie tylko szklane klosze, ale również piękne abażury tekstylne. Głównym zadaniem osłon jest odpowiednie kierunkowanie światła. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwrócić uwagę na temperaturę barwową lampy podłogowej. Najbezpieczniejszym wyborem są żarówki od 3300 do 5400 K. Tego typu żarówki można wykorzystać nie tylko do czytania, ale również do pracy. Jeżeli chodzi o moc żarówek, to największym zainteresowaniem cieszą się modele o 40W. Przy wspomnianych powyżej żarówka LED moc wynosi 5W, czyli około 400-450 lumenów. Ciekawą propozycją do czytania mogą okazać się także lampy nocne, które spotkać można nie tylko w sypialni. Dzięki dekoracyjnej lampie nocnej można stworzyć niesamowity klimat. Największy wybór lamp jest w renomowanych sklepach internetowych, które oferują najkorzystniejsze ceny.