Oświetlenie do łazienki – jak je wybrać?Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w niej wykonuje się codzienne czynności higieniczne. Dlatego też tak ważne jest, aby w łazience zapewnione było odpowiednie oświetlenie. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę, dobierając oświetlenie do łazienki.

Planowanie oświetlenia w łazience

Przed montażem konkretnego oświetlenia w łazience ważne jest, aby było ono odpowiednio zaplanowane. W tym kontekście warto stosować się do kilku zasad. Oświetlenie ogólne stanowić powinna górna lampa sufitowa. Oprócz tego warto zainstalować oświetlenie dodatkowe. Tu dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie punktowe. Warto zainstalować choćby nad lustrem. Łazienka musi być nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna. Dobrze sprawdzą się tu dekoracyjne lampy do łazienki.

Oświetlenie dodatkowe przy lustrze

Jak wspomniano, oprócz oświetlenia głównego, warto zadbać o to punktowe przy lustrze. Dzięki temu twarz będzie równomiernie oświetlona i będzie miała naturalny odcień. Dobrym rozwiązaniem może być zainstalowanie dwóch opraw po obu stronach lustra lub jeszcze dodatkowej nad lustrem. W tym przypadku dobrze sprawdzą się kinkiety łazienkowe. Chcąc dobrze oświetlić lustro, pamiętać trzeba, aby nie instalować oświetlenia na ścianie znajdującej się naprzeciwko lustra. Światło będzie się wówczas odbijać i trudno będzie się dokładnie przejrzeć w lustrze.

Oświetlenie sufitowe w łazience

Pamiętać trzeba, że łazienka jest specyficznym pomieszczeniem. Tu nie sprawdzi się takie samo oświetlenie jak w innych pomieszczeniach w domu. W łazience warto zamontować oświetlenie sufitowe w postaci plafonów bądź wbudowanych opraw oświetleniowych.

Oświetlenie ledowe w łazience

W łazience warto stworzyć odpowiedni nastrój. Aby było to możliwe, dobrać należy właściwe lampy do łazienki na candellux.com.pl. Mowa tu o dodatkowych elementach doświetlających. Świetnie sprawdzić mogą się tu małe panele ledowe. Dobrym miejscem do montażu będzie miejsce nad kabiną prysznicową bądź też nad wanną.

Oświetlenie w łazience a bezpieczeństwo

Montując oświetlenie w łazience, nie można zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa. Prąd i woda nie stanowią dobrego połączenia. Instalacja świetlna w łazience musi być zatem dobrze zabezpieczona. Sprawdzą się tu oprawy niskonapięciowe. Są odporne na wodę, wilgoć i parę wodną. Ważny przy zakupie takiej oprawy jest jej stopień ochrony IP. Dobrze, jeśli będzie wynosił min. 44. Dzięki temu łazienka będzie nie tylko właściwie oświetlona, ale oświetlona będzie także w sposób bezpieczny.